שמירת הקשר עם המשפחה כחלק מתהליך ההבראה במעון חוסים אילנית


 אין ספק כי כאשר אחד מבני המשפחה חווה פגיעה נפשית, ההתמודדות של המשפחה כולה עם המצב עשויה להיות מאתגרת. לעיתים קרובות, המשפחה הקרובה לאדם הפגוע תתמודד עם תחושות של אשמה, דאגה, משבר או אף בושה. חשוב מאוד להבין כי בכל מקרה, בזמנים כאלה, על המשפחה לעמוד לצד בן המשפחה שנפגע, לסייע לו ולנסות להכיל אותו עד כמה שניתן. שמירה על הקשר המשפחתי בקרב פגועי נפש, לרוב מסייעת להם להחלים באופן מהיר יותר ולהשתלב חזרה בחברה בהדרגה. היעדר קשר משפחתי ותמיכה משפחתית, לעומת זאת, עלולה ליצור רגרסיה אצל המטופל ולעכב את חזרתו לשגרת חיים נורמטיבית. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.
מהי החשיבות של שמירת הקשר עם המשפחה, כחלק מתהליך ההבראה של אדם פגוע נפש?
שמירת הקשר עם המשפחה, ובייחוד המשפחה הקרובה, היא אחת מאבני הדרך החשובות ביותר בדרך לשיקום אדם הסובל מפגיעה נפשית כלשהי. חשוב להבין כי על מנת להבריא אדם שחווה פגיעה נפשית, ישנו צורך במערך תמיכה רחב, הכולל הן אנשי מקצוע, והן אנשים הקרובים לאדם שנפגע – בדגש על בני משפחה. מעון חוסים  אילנית מעודד את שמירת הקשר של המטופלים במקום עם בני משפחותיהם, תוך עידוד פעילויות משותפות וביקורים תכופים. עניין זה מאפשר למטופל לחוש שיש סביבו תמיכה נרחבת, הכוללת הן את אנשי המקצוע אותם הוא רואה על בסיס יומיומי, והן את המשפחה אשר נמצאת לצידו לאורך כל הדרך ולוקחת חלק מהותי בתהליך. כך, יכול המטופל להתרכז בהחלמה ובחזרה לשגרת חיים רגילה ככל הניתן.
טיפים להתמודדות עם המצב
·         קבלת עזרה חיצונית – קבלת עזרה חיצונית במקרה של פגיעה נפשית במשפחה הינה עניין קריטי, הן עבור הסובל מהפגיעה הנפשית והן עבור שאר בני המשפחה, בעיקר בגלל שהמצב לרוב מחייב התערבות של אנשי מקצוע. מעון  אילנית יוכל לסייע לכם ולמטופל רבות, ולתכנן תוכנית טיפולים המתאימה באופן אינדבידואלי לבן משפחתכם הסובל מהפגיעה הנפשית.
·         תמיכה – הרשו לעצמכם לתת תמיכה ולקבל תמיכה.
·         מידע מקצועי – איספו כמה שיותר מידע מקצועי הנוגע למחלה. בדרך כלל, מידע זה יסייע בהבנת המצב, בהקלה על תחושת חוסר האונים ובהתנהלות טובה יותר בהמשך.
·         אל תוותרו על העיסוקים החשובים לכם – הקפידו לעסוק בפעילויות מהנות מחוץ לבית, וכן יחד עם פגוע הנפש בהוסטל. עניין זה יסייע לכם להתקרב ולהפוך את תהליך ההחלמה של המטופל לקל יותר ופחות טעון.