ניהול איכות – עיקרי התהליך


 
כל עסק או חברה אשר מעוניינים להעניק שירותים או למכור מוצרים ברמה הגבוהה ביותר חייבים לקיים בקרבם מערכת ניהול איכות קפדנית. ככל שהמערכת תהיה תקנית יותר ותתאים לדרישות התקן הישראלי או התקנים הבינלאומיים (כגון תקני ה- ISO), כך הערובה כי האיכות נשמרת ומובטחת תועלת כלכלית לא מעטה ומבטיחה. עוד על עיקרי התהליך וכיצד הוא בדיוק מתבצע בשורות הקצרות שלפניכם.
 
הבטחת איכות בעזרת תווי תקן
חלק בלתי נפרד ממערכת ניהול איכות קפדנית כולל את תקני ה- ISO  הידועים , מסדרת 9001. מדובר בתקנים בינלאומיים אשר נוגעים לשלבים שונים במחזור חיי המוצר (תכנון, פיתוח, ייצור וכו') אשר מטרתם היא להבטיח את האיכות למשתמש הסופי. ניתן למצוא תקן מקביל לתקני ISO אלו והוא תקן 2000 הישראלי ותקנים אחרים בעולם, המחמירים פחות לעומת התקנים הבינלאומיים. תקני האיכות מבטיחים כי הלקוח יקבל מוצר או שירות סופיים באיכות גבוהה, יבוצעו תהליכים ביקורתיים לניהול סיכונים וטעויות, עבודת העובדים תהיה בטוחה ומנוטרת ושלל הפעולות יהיו תהליכיות.
 
לנהל את הבטחת האיכות
ברור אפוא, כי ביצוע הבטחת איכות הינה משימה לא פשוטה אשר חייבת להיות מתועדת בכל רגע נתון בארגון. מערכת ניהול איכות אינה אך ורק תוכנת מחשב אלא תפישת עולם ודרך התנהלות של העובדים ומנהליהם, תהליכי עבודה ומחויבות. כל מערכת ניהול איכות שכזו תקיים תהליכים השומרים את כלל המסמכים וביצוע בקרות רבות לסילוק מסמכים ישנים ושאינם רלבנטיים, ביצוע מבדקים פנימיים וקריאה יזומה למבדקים חיצוניים, ביצוע ביקורות פנים לאחר המבדקים, ביצוע פעולות המבטיחות מניעת טעויות וביצוע מבדקי מעקב. כל סעיף שכזה מצריך מערך שלם של תיעוד ע"פ הנהלים וככל שהתקן מחמיר יותר, כך המלאכה מורכבת בהתאם.
 
ניהול איכות – מדוע זה כל כך חשוב?
מבחינת הלקוחות, ניהול איכות של שירות או ייצור מבטיח קבלה של מוצרים ושירותים איכותיים ביותר. מבחינת היצרן, עמידה בתקנים מחמירים, מקומיים ובינלאומיים, מבטיחה את צמצום הסיכויים של שחרור מוצרים שאינם אמינים או איכותיים, מזעור הסיכוי לתביעות, שמירה על בריאות העובדים ויכולות מבטיחות ליצירת קשרים עסקיים עם חברות גדולות מעבר לים.
 
הטמעת מערכות, כלים ונהלים לביצוע ניהול איכות אינה דבר של מה בכך. בחלק מהמקרים ניתן ליצור "גרעין" ארגוני אשר מתמקצע בהבטחת האיכות וניהולה ו/או לחלופין, או לפחות עד להכשרה הפנימית המתאימה, להשתמש בשירותיהם של חברה יועצת ומלווה, במיוחד כאשר מעוניינים לזכות בהסמכה לתקנים בינלאומיים כגון תקני ISO.