יחסי ציבור - מה זה בכלל?

Published in

כולנו שומעים לאחרונה את צמד המילים הללו – יחסי ציבור, ולא בטוח שמבינים באמת מה זה אומר. יחסי ציבור זו שיטת שיווק שפועלת מול גורמי התקשורת. המטרה העיקרית של משרד יחסי ציבור או איש יחסי ציבור היא לקדם מותג כלשהו. בין אם זה בגד, מוצר, חברה גדולה או קטנה, ואפילו בן אדם. ההתנהלות של המותג מול התקשורת נעשית דרך אנשי יחסי ציבור שיודעים איך עושים את העבודה.

אז איך עושים את העבודה?
כולנו חושבים שעורכים, עיתונאים, מפיקים ושדרנים מכירים את עולם התקשורת בצורה הטובה ביותר, יש עוד אנשי מקצוע שמכירים את עולם התקשורת על בוריו והם אנשי יחסי ציבור. יחצ"ן המנהל מותג מסוים צריך לייצר עבורו חדשות, הרי כולנו יודעים שאת כלי התקשורת מה שמעניין זה חדשות. כל מותג יתאים למדור אחר או כלי תקשורת אחר, אך בדרך כלל מותג יתאים לכמה מהם והיחצ"ן יפעל במקביל להשגת אייטמים במספר מקומות.

אנשי התקשורת מקבלים במסודר את כל החומר המעניין יותר או פחות מאנשי היח"צ ומחליטים אם לשלב אותו בעבודתם או לא, בהתאם לערכו החדשותי. האם זה מעניין, ישאלו את עצמם, האם זה ימכור את העיתון או יגרום לצופים או מאזינים רבים יותר להקשיב. וחלקם אף ישתמשו בחומרים כדי לסתום חורים או למלא מדורים בהם חסר חומר.

אנשי יחסי ציבור מנהלים את כל המידע של המותג עליו הם אחראיים מבחינה תקשורתית ועובדים בכמה ערוצים כדי לוודא שהוא נכנס לכמה שיותר מקומות.

מותג אופנה, למשל, יוצע על ידי איש יחסי הציבור למדורי אופנה, לייף סטייל, צרכנות. לתכניות לייף סטייל ותכניות אירוח כמו תכניות בוקר או טוק שואו'ס, לאתרי אינטרנט המפרסמים מדורי אופנה וכדומה.

מעבר לעבודה זו שומר היחצ"ן על איכותו של המותג מול התקשורת, בין אם בניהול משבר, למשל, מותג ששמו נקשר בפרשיה כלשהי, חברה שנקלעה לקשיים או הסתבכה עם החוק, מפורסם ששמו נקשר בסיפור שלא עושה טוב לשמו וכדומה.

לסיכום, יחסי ציבור עובדים במקביל לפרסום הקלאסי כדי לתת לקוראים, צופים או מאזינים זווית מעמיקה יותר על המותג.