שעון קיר - איך שהזמן רץ, ומי מודד כשנהנים?

Published in

"איך שהזמן רץ כשנהנים.." אומר המשפט הידוע שאפשר להתווכח עליו, והתשובה משתנה לפי מצב הרוח. אבל מה שבטוח ולא משתנה זו העובדה שאת הזמן עצמו אפשר למדוד בדיוק רב באמצעות המכשיר המכאני שמלווה את האנושות כ-400 שנים - השעון. שעון קיר היה המכשיר המכאני הראשון שהגדיר לנו איפה אנחנו ממוקמים ביממה.

עדיין צריך שעון קיר?
סביר להניח שהשעונים המכאניים הראשונים לא היו שעוני יד זעירים, בתחילה יוצרו מכשירים גדולים, ורק עם הזמן הצליחו לשכלל את המנגנון ולמזער אותו עד לכדי שעון קישוטי לגברת. קודם כל יוצרו מכשירים גדולים מסוגים שונים, בהמשך, ככל שהתרחב השימוש בשעוני יד, שגם השתכללו לשעונים דיגיטליים, הפך שעון קיר לפריט ריהוטי.
שעון קיר הוא פריט גדול התלוי חיצונית גם על קירות בניינים באופן שיאפשר לזהות את השעה גם ממרחק רב. רוב השעונים הללו נתלו לפני  שנים רבות והם מקשטים אתרי חמד בכל רחבי תבל. אחד כזה מפאר את הכיכר המרכזית ביפו העתיקה. שעוני קיר גם מסייעים בכל העולם לנוסעי הרכבות. 
 
סוגים של שעוני קיר
מי לא זוכר את הקופסאות המצחיקות שהיו תלויות בסלונים רבים בשנות ה-60, שנראו כמו שובך יונים בשוויץ ושבכל שעה עגולה הייתה פורצת מתוכו ציפור ומצייצת כמספר השעות שחלפו?! ציפורים היפראקטיביות במיוחד אף ציינו את חצאי השעות בצפצוף קולני מתוך שעון הקוקייה. שעונים אחרים התהדרו בתחתיתם במטוטלת שמתנדנדת באופן קבוע ומפעילה את שיני המנגנון. שעון קיר זה נקרא גם אורלוגין ועליו נכתבו שירים רומנטיים למכביר.

שלי יותר גדול
כאמור, שעון הקיר הפך פחות ופחות פריט שימושי. היום הוא בעיקר מקשט בתי אספנים, שנהנים בכל שעה – בתקווה שהשעונים אכן מכוונים בידי שען מדופלם – מדינדון תזמורתי מחריש אוזניים/ערב לאוזן – תלוי את מי שואלים, את האספן או את אשתו הכועסת... בכל מקרה, שעון קיר תמיד יהיה מעוצב  כפריט יוקרתי ומעניין. ברובם עשויים השעונים מעץ משובח בשילוב זכוכית, לעיתים חשוף המנגנון המיוחד ולפעמים מוגן בדלת ומפתח יפה, שרק אנשי סוד זכאים לפתוח.