פלאפונים והדרך בה הם שינו את חיינו


לפני כמעט עשרים שנים, הוצג לעולם פריט טכנולוגי חדש ומעניין, אשר בזמנו אף אחד לא תיאר לעצמו איזו השפעה צפויה להיות לו על החיים של כולנו – הפלאפון.
כיום, קשה למצוא אדם אחד בוגר בעולם המערבי כולו שאין לו פלאפון. פלאפונים הפכו להיות לא רק חלק אינטגראלי ובלתי נפרד משגרת החיים שלנו, אלא גם כלי שרבים מאיתנו לא ממש יודעים איך להסתדר בלעדיו.
אז איך זה בדיוק קרה? איך בתקופה קצרה יחסית של פחות מעשרים שנים הפלאפונים הצליחו להיכנס לחיים של כל אחד ואחת מאיתנו, ולפתח אצלנו תלות חזקה בהם?

פלאפונים ככלי מרכזי בהתנהלות היומיומית
פלאפונים בעצם מספקים לנו את האפשרות לתקשר אחד עם השני בכל מקום בו אנו נמצאים, ובכל נקודת זמן. הזמינות המוחלטת הזו שיצרו הפלאפונים גורמת לנו גם להיות יותר פעילים ולהצליח ולבצע יותר דברים במקביל, אך גם להיות תלויים במכשיר הסלולארי שלנו במידה מרובה.
פלאפונים משמשים כיום בתור הרבה יותר מאמצעי תקשורת ניידים – פלאפונים חכמים הם ממש כלי שיכול לנהל לנו את החיים ואת שגרת היומיום, לעזור לנו לסדר ולזכור את לוח הזמנים שלנו, להעביר ולקבל מידע חיוני בזמן אמת, להיות מודעים למה שקורה בעולם ובמדינה בכל שנייה ושנייה ועוד ועוד. כולנו יודעים מה הפלאפונים מסוגלים לעשות, אך רובנו לא ממש מודעים עד כמה הפלאפונים לוקחים חלק פעיל ומהותי בניהול שגרת היום שלנו.
למעשה, רובנו אפילו איננו מעבירים יום אחד בלי הפלאפון. נסו לחשוב – מתי הייתה הפעם האחרונה בה לא ראיתם את הפלאפון שלכם למשך יותר מיממה שלמה, מלבד לחופשות בחו"ל? מרבית האנשים אפילו לא מסוגלים לדמיין כיצד ייראה היום שלהם בלי הפלאפון, ומרגישים אובדי עצות ברגע שהמכשיר שלהם מתקלקל או מושבת מסיבה כזו או אחרת.

וזה מביא אותנו לנקודה מעניינת ששווה לחשוב עליה טוב – האם התלות שכל אחד ואחת מאיתנו פיתחו בפלאפונים נושאת בצידה גם בעייתיות מסוימת? האם העובדה כי כאשר הפלאפון שלנו לפתע מפסיק לעבוד אנחנו נשארים אובדי עצות ורצים מהר לחברת הסלולאר על מנת לקבל מכשיר חלופי היא נורמאלית, או בעייתית במידה מסוימת?
כנראה שיש כאן בעייתיות כלשהי כפי שאנשים רבים מבינים כבר, אבל זה לא ממש משנה, מפני שכבר אין לנו יותר מדי ברירה בנושא – אנחנו חיים בעולם בו על מנת להסתדר באופן שוטף ויומיומי אנחנו חייבים פלאפונים. אין מה לעשות – זה כבר לא עניין של בחירה. במהלך עשרים השנים האחרונות העולם הלך והתאים את עצמו לשימוש במכשיר הפלאפון כחלק אינטגראלי ובלתי נפרד משגרת החיים המודרנית, ומי שמעוניין להחזיר אחורה את מחוגי השעון ולחזור לחיות בלי פלאפונים, יכול לעשות זאת פחות או יותר רק על ידי פרישה מהחיים ה"רגילים" כפי שאנחנו מכירים אותם כיום (עבודה, תקשורת שוטפת עם חברים ומכרים וכד'), או על ידי מעבר לאי בודד ואקזוטי. גם אופציה שכדאי לחשוב עליה..