מרקום – התקשורת השיווקית ומיתוג העסק


מרקום (MARCOM - Marketing Communications) הינו המונח המקצועי לתיאור של תקשורת שיווקית. הענף הזה, יש לומר, הוא חמקמק משהו וניתן לומר שכל מה שיכול להועיל לעסק מבחינה שיווקית, נחשב תקשורת שיווקית.

סוגים שונים של תקשורת שיווקית
מרקום יכול להתבטא במספר צורות - כולן יעילות, כולן חשובות:
•    מיתוג בעזרת סמלים וסימנים: הכוונה כאן הינה לצבעים ייחודיים שנושאים כל המוצרים או המותגים שמייצר או משווק העסק, כמו גם ללוגו המופיע על כל אחד מהם, בין אם באופן ישיר ובין אם על האריזה.
•    פרסום: פרסום ממומן, בין אם באמצעי התקשורת המשודרים או הכתובים ובין אם פרסומות כאלה באינטרנט, הם בהחלט בגדר מרקום. המטרה שלהם הינה העברת מסר לציבור לקוחות פוטנציאליים והם אכן ממלאים את הייעוד הזה, ברמות שונות של יעילות.
•    יחסי ציבור: אם אדם אומר על עצמו שהוא אמין, הוא מייד הופך לחשוד. אם אחרים אומרים עליו את אותו הדבר – הדימוי שנוצר לו הוא דימוי של אמינות. מרקום בצורה של יחסי ציבור יכול להיות חיובי ולתרום מאד ליצירת הדימוי של העסק, שזו מטרה לא פחות חשובה בדרך לשיווק של המוצרים שלו.
•    קידום מכירות: בין אם קידום המכירות מבוצע על ידי אדם מסויים ובין אם באמצעות הרשת – הקידום עצמו הוא בגדר תקשורת שיווקית. גם מבצעי קידום מיוחדים נחשבים מרקום. למשל, כאשר חברת שיווק מסוימת לוקחת על עצמה לקדם מנה של מסעדת יוקרה – הרי שזוהי תקשורת שיווקית. קידום המנה יכול להיעשות בתנאי שהיא תכלול פריטים המיוצרים או משווקים על ידי אותה החברה. 

מרקום ברשת האינטרנט:
רשת האינטרנט היא המקום הטוב ביותר ליישם בו את נושא התקשורת השיווקית. קידום המוצר או השירות הנבחרים מבוצע באמצעות רשתות חברתיות כמו גם באמצעות מנועי החיפוש. תגובות בפורומים הנושאות את שם החברה והלוגו שלה, כל אלה הם אמצעי מרקום מועילים. אבל עם זאת צריך להודות כי רשת האינטרנט הינה גם המקום התחרותי ביותר.

התפקיד של מרקום הינו להכניס מוצר או שירות לתודעה של אנשים רבים ככל האפשר ולאחר שחדר לתודעה – להשאיר אותו שם. תקשורת שיווקית ושיווק הינן מלאכות שלא נגמרות לעולם.