מעבר דירה לא מתוכנן


לעיתים, החיים מזמנים לנו הפתעות ומוליכים אותנו בדרך לא סלולה... ברוב המקרים ההפתעות הללו מובילות למעבר דירה לא מתוכנן שעשוי לשנות בצורה משמעותית את הדרך שבה התרגלנו לחיות. באילו מקרים נאלץ לעבור דירה בניגוד לרצוננו? על כך, בכתבה הבאה:

מעבר דירה בגלל שינוי במקום העבודה
עד לפני כמה עשרות שנים רוב מקומות העבודה, או לפחות הטובים שבהם, העניקו לעובדים קביעות לכל החיים. האדם היה מתחיל לעבוד מייד בסיום הלימודיים המקצועיים ובמרבית המקרים, כעבור כחמישים שנים היה מקבל שעון מזהב ופנסיה מכובדת. ביטחון תעסוקתי היה שם המשחק. אולם כיום, חוקי השוק החופשי מכתיבים צורך בשינויים תכופים. מרבית החברות הגדולות מחויבות להשיג למשקיעים שלהם תשואות גבוהות במיוחד ועל כן הן אינן מהססות לפטר עובדים מסורים כל אימת ש"מיני משברון" מאיים על שורת הרווח. הליך הפיטורים מלווה לרוב במעבר דירה לא מתוכנן, לעיתים אפילו באמצע השנה. משפחות על ילדיהן נאלצות לעזוב את הבית שבו הם גרים, את סביבת המגורים המוכרת ואת מוסדות הלימוד בעקבות הפרנסה. כמובן שזוהי אינה הדרך האופטימאלית לעבור דירה ושהחיפזון עשוי להוביל לבחירות שגויות אולם במקרים לא מעטים נוכחים בני המשפחה לגלות על בשרם שהאמרה "הכל לטובה" היא אמת לאמיתה.

מעבר דירה בשל העלאת דמי השכירות או פיגור בתשלומי המשכנתא

החיים, כאמור, מזמנים לנו אין ספור הפתעות, אך לרוע המזל לא כל ההפתעות הן טובות. במקרים רבים משפחות מוצאות עצמן עומדות מול שוקת שבורה כאשר הן נאלצות לעבור דירה בשל עלייה חדה ביוקר המחייה. גם משפחות מהמעמד הבינוני עלולות לגלות שהבית שבו התגוררו בשנים האחרונות נעשה ליקר מדי עבורם, מה שמוביל באורח בלתי נמנע לבצע מעבר דירה לא מתוכן. מעמד הביניים במדינת ישראל נשחק מאוד בשנים האחרונות וכיום השכר הממוצע במשק (שעומד על למעלה משמונת אלפים שקלים) עשוי שלא להספיק למשפחות עם מספר ילדים. שכר הדירה עולה בהתמדה בשל חמדנותם של בעלי הדירות וכל זאת לצד עלייה מתמדת במחיר הדלקים, המזון ואפילו המים. עליות המחירים מקשות על רבות מהמשפחות "לגמור את החודש" וכאחד מצעדי החירום המתוכננים לעיתים עלים לעזוב את הבית שאליו הם רגילים ולבצע מעבר דירה לא מתוכנן.