מדפסות ביתיות – עבר, הווה, עתיד

Published in

מדפסות המאפשרות לנו להדפיס טקסטים או תמונות גרפיות על גבי נייר, שקפים ומוצרים נוספים, הפכו להיות כיום חלק מכל בית מודרני. מעטים זוכרים בוודאי כי רק לפני כמה עשורים, היו המדפסות הביתיות מצרך נדיר, תפסו מקום רב יותר וייצרו רעש מחריש אוזניים במהלך פעולתן. מדפסות הסיכה היו הראשונות וליוו את חובבי המחשב מהלך עשור או שניים, עד שפינו את מקומן לשני סוגי מדפסות שמהווים כיום את הפתרון הנפוץ ביותר בבית ובמשרד: מדפסת הזרקת דיו ומדפסת לייזר.

מדפסת הזרקת דיו
מאז שנות התשעים הפכה מדפסת הזרקת הדיו לנפוצה ביותר בשימוש ביתי, בין השאר בשל השקט של פעולתה (לעומת מדפסת הסיכות הישנה אותה החליפה) ובשל העובדה שעלויות הדיו שלה הן הנמוכות ביותר. פעולתן של מדפסות דיו מבוססת על מספר מזרקים ממוזערים המתיזים טיפות דיו על נייר או מוצר חלופי העובר מתחת הרצועה עליה הם ממוקמים.

מדפסת לייזר
נפוצה יותר בשימוש משרדי, בו יש פחות צורך בהדפסות צבע וצורך רב יותר בהדפסת עמודי טקסט מרובים. מדפסת מסוג זה הומצאה כבר בסוף שנות השישים של המאה העשרים, אך הפכה נפוצה יותר בשימוש ביתי ומשרדי לאחר סדרת פיתוחים שהורידה משמעותית את עלותה. היתרון הגדול ביותר של מדפסות לייזר הוא מהירות ההדפסה הגבוהה שלהן ואיכותן הטובה. הן נחשבות אמינות, קלות לתחזוקה ומהירות יחסית למדפסות הזרקת דיו, אך עלותן הראשונית עדיין יקרה הרבה יותר.

מדפסות ביתיות – העתיד
מעבר לחידושים שיאפשרו הדפסת כמויות גדולות יותר של דפים בזמן קצר יותר ובאיכות גבוהה יותר, אחד התחומים המתפתחים כיום הוא של מדפסות תלת-מימד. המדובר אמנם במוצר בעל יישומים שונים – מדפסת המדפיסה גופים תלת-מימדיים על פי הדמיות ותוכניות מחשב, אך יש בה כדי להצביע על מגמות עתידיות ברורות – תוצרי הדפסות ביתיות יוכלו להיות לא רק דפים, אלא מוצרים של ממש. תרצו כוס מגניבה בעיצוב אישי? שרטטו אותה על המחשב והנה המדפסת כבר עובדת עליה. נשמע עתידני? כך נשמעה גם מדפסת הזרקת דיו לפני כמה עשורים בלבד.