מהן כתות?


כדי להבין את היווצרותן של כתות שונות יש צורך להבין תחילה כיצד מתחלקת אוכלוסיית העולם. ניתן לשייך את רוב אוכלוסיית העולם אשר מגדירה את עצמה כ"מאמינה" לאחת מן הדתות הגדולות. בין אם מדובר ביהדות, נצרות, איסלאם או בודהיזם, הדתות הגדולות חולקות מאפיינים דומים זו עם זו מבחינות רבות. לכולן יש מסורת ארוכה וקשר היסטורי עם אומות ותרבויות שלמות, והן מהוות חלק חשוב בתרבות של אותו לאום. אך ישנן לא מעט אוכלוסיות דתיות אשר אינן משתייכות לדת ממוסדת כי אם לאחת מן הכתות הרבות הקיימות בעולם. כתות אלו מצומצמות הרבה יותר במספר המאמינים שלהן, וברוב המקרים נחשבות לבלתי לגיטימיות בחברה בה הן פועלות.

ישנן כתות רבות עליהן לא ידוע הרבה, ובעיקר כיוון שכתות מתאפיינות בדרך כלל בסודיות ובסגירות מפני העולם החיצוני. בכתות רבות ישנם מנהגים הנשמרים בקפידה, ורק טקסי חניכה מורכבים מאפשרים לאדם להפוך לחבר בכת הספציפית. כאשר אדם נהיה חבר בכת הוא אמור לשנות את חייו הרגילים בדרכים שונות, החל ממעבר למקום מיוחד אשר מוקדש לכת, דרך ויתור על רכושו לטובת הכת ועד לשינוי במבנה המשפחה כגון כתות המנהיגות נישואים של גבר אחד לנשים רבות וכדומה.

האידיאולוגיה של כתות לא מעטות הינה אידיאולוגיה קיצונית, כאשר לא פעם מתורגמת האמונה הקיצונית גם למעשים מסוכנים. כתות אשר מאמינות בחורבן העולם יכולות אפילו להגיע למצב בו הן מבצעות פיגועי טרור, כפי שקרה פעמים מספר בעולם המערבי. בלא מעט מקרים מאמינים חברי הכת בצורה פאנאטית במנהיג הכת, אשר יכול להסית אותם לעשות כרצונו. ואכן היו מקרים רבים של שרלטנות, בהם התגלה כי מנהיגים של כתות אדוקות היו למעשה נוכלים שנהנו מניצול האמונה החזקה בהם.

בארץ ובעולם פועלים גופים רבים המנסים לסייע לנפגעי כתות, שהם בדרך כלל בני משפחתם של אנשים שנסחפו להאמין במנהיגים כריזמטיים וזנחו את חיי המשפחה שלהם. הפעולה נגד מנהיגי כתות אלו אינה קלה, כיוון שבדרך כלל הם מצליחים לשכנע את מאמיניהם כי בני משפחתם מנסים לפגוע בהם או אינם מבינים אותם, ולכן עליהם להמשיך ולהסתגר בכת.