חיסונים


חיסונים שאנחנו מקבלים יכולים להציל אותנו. יש לא מעט מקרים בהם נאלץ לקבל חיסון: ביום הגיוס לצבא, לפני הטיול הגדול לדרום אמריקה, כאשר נפתח אלרגיה מסוימת, נניח לשפעת ועוד ועוד. תהליך קבלת החיסון אף פעם אינו מגיע בתזמון מתאים אבל אין ברירה, לא מומלץ לדחות דברים כאלו. על מנת לא להיות פגיעים לנגיף שיכול תקוף עלינו להיערך בהתאם, וכן - קבלת זריקה זה חלק מהעניין.

חיסונים – איך הכל התחיל

האמת היא שהכול החל לגמרי בטעות. במשך שנים רבות סבלה האוכלוסייה בעולם ממחלת האבעבועות השחורות. תוצאות הנגיף היו קטלניות והמוני אדם קיפחו את חייהם לאחר שנדבקו.  אלו שנדבקו מהמחלה הושמו בבידוד, מי שטיפלו בחולים היו חולבות. מסיבה לא ברורה עד אז, דווקא החולבות אלו שבאו  במגע עם הפרות לא נדבקו במחלה. למזלה של האנושות, רופא אנגלי בשם ג'נר הצליח להבין שיש משהו באותן חולבות שמונע מהמחלה להתפשט אצלן. הסתבר לו שהחולבות פיתחו מעין שלפוחיות קטנות כתוצאה מהמגע עם הפרות, הוא הסיק כי השלפוחיות הקטנטנות הן אלה שמונעות מהמחלה לפרוץ אצל אותן חולות. בשנת 1796 הוא ערך ניסוי במהלכו לקח נוזל מהיד של אחת החולבות והזריק אותו לאחד האנשים הנגועים במחלה. כפי שצפה אותו רופא אנגלי, תוך זמן קצר החלים אותו חולה. מכאן הדרך לפיתרון ולחיסון הייתה קלה.

חיסונים – לא להתעצל – לקחת!

כפי שכבר נכתב, החיסון הראשון התגלה לגמרי במקרה. העניין הוא שלאורך השנים פותחו חיסונים ממוקדים לרוב סוגי המחלות והנגיפים. מי מכם שנוסע לדרום אמריקה, למזרח, לאפריקה ולמעשה לכל מקום בו יש חשש למחלה זו או אחרת, חייב להתחסן. ברור שזה לא הדבר הכי נוח ונעים, רגע לפני שאתם הולכים לפזז בקרנבל של ברזיל לקבל כמה זריקות, אבל עליכם החובה להבין שזריקות אלה מצילות חיים. יתרה מזאת, קבלת החיסון מאפשרת לכם להמשיך בטיול בצורה בטוחה. אין דבר יותר מתסכל מאשר לחלות באיזו מחלה או נגיף במהלך הטיול ולחזור הביתה. כל שעליכם לעשות זה לפנות לרופא  המשפחה שלכם, להתייעץ עימו על המקום אליו אתם נוסעים והוא כבר ימליץ לכם מה לקחת, איך ומתי.

חיסונים – שווה להרחיב את הידע

אם כבר נכנסתם לאינטרנט והחלתם במלאכת ליקוט המידע על האתרים אליהם אתם רוצים להגיע, עצרו רגע ותקראו על החיסונים שאתם צריכים לקבל. תחפשו מידע על כל מדינה מהן המחלות השכיחות אצלה, ממה צריך להיזהר.