אכילת דגים ובריאות


התפריט הישראלי עשיר בדגים לעומת מדינות אחרות בעולם ומספק לישראלים רבים מנת דג אחת לפחות בשבוע ובדרך כלל כחלק מארוחת יום השישי, השבת והחגים.
לעומת זאת, אכילת דגים באופן קבוע כחלק מהתפריט השבועי אינה נתפסת כמחייבת עבור רבים אחרים וזאת לעומת אכילת ירקות או אכילת בשר. תפיסה מוטעית זאת הופכת את חלק מצרכני המזון הישראלים לכאלה אשר לא עומדים בהמלצות התזונתיות ועלולים ללקות בבעיות בריאות כאלה ואחרות בעתיד.

מחקרים מראים כי אכילת דגים טומנת בחובה השפעות פיזיולוגיות מיטיבות אשר מובאות עבורכם בדוגמאות שלהלן :

 השפעה על מצב הרוח
אכילת דגים אשר עשירים באומגה 3 כמו טונה וסלומון נצפתה כמשפרת מצב רוח, מורידה תחושות של זעם ומפחיתה במקרי התוקפנות. כמו כן נראה כי שמירה על תזונה נכונה במסגרת המנה המומלצת בשבוע תורמת להפגת מתחים.

שיפור הזיכרון
אם כבר באומגה 3 עסקינן, הרי שנמצא כי שמירה על תפריט מאוזן הכולל דגי ים עשירים באומגה 3 יכול להוריד את הסיכון ללקות באלצהיימר ב- 60% בקירוב. מאחר ומחלת האלצהיימר הינה מחלה פרוגרסיבית והופכת את האדם לתלותי, מומלץ להקפיד על אכילת דגים אשר עשירים באומגה 3 לשם מניעתה.

תקינות התפתחות העובר
שמן דגים ידוע כחשוב ביותר להתפתחות הראייה ומערכת העצבים המרכזית של העובר. מאחר ובני האדם אינם יודעים לייצר חומצות שומן מסוימות בעצמם, הרי שאנו צריכים לצרוך אותם מהמזון. אכילת דגים מומלצת בהריון לשם תמיכה בהתפתחות עוברית תקינה אך יש להתייעץ ברופא או דיאטנית מוסמכת כמה דגים לצרוך בשבוע ואילו סוגים מומלצים במיוחד. יש להימנע במהלך ההריון מצריכת דגים אשר מכילים ריכוז כספית גבוה לשם מניעת רעילות עוברית ע"י הכספית.

מניעת מחלות לב וכלי דם
נמצא קשר ישיר בין אכילת דגים מהים (עשירים באומגה 3) לירידה בשכיחות של התקפי לב ב- 30% ויותר.
עובדה זאת נחקרה לראשונה באוכלוסיית האסקימואים אשר ניזונים בעיקר מדגים ושכיחות מחלות הלב באוכלוסיה זאת נמוכה בכ- 50% מהשכיחות בעולם המערבי אשר צורך פחות דגים בצורה משמעותית.