מורידים את החום לילדים


מאמר אורח של בית מרקחת כנרת בנושא מחלות ילדים.
קמתם בבוקר נגעתם בילד והרגשתם שהוא חם, ליתר ביטחון מדדתם לו חום וגם מד החום הראה שהחום עלה. מה עושים? בראש ובראשונה, גם אם מדובר בחום נמוך- לא מומלץ לשלוח את הילד לגן.
במידה והילד עירני וחיוני, אין סיבה להוריד חום כיוון שהחום מהווה את אחד מכלי הנשק של הגוף במלחמה נגד המחלה. למרות שנהוג לחשוב כי חום גבוה הוא מסוכן, עליית חום הגוף היא רק אחת ממגוון הפעולות אותו נוקט הגוף במהלך מלחמתו במזהמים שונים התוקפים אותו. חום מאפשר פעילות טובה יותר של רכיבים שונים במערכת החיסון כנגד הזיהום. ניתן למצוא אף מחקרים בספרות המראים שחולים בשפעת שלא נטלו מורידי חום הבריאו מהר יותר מהחולים שנטלו מורידי חום. בין אם יש בזה אמת ובין אם לא – חום אינו יוצר סכנה אלא משמש להגנתינו. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם רופא במקרה של מחלת ילד המלווה בחום.
חשוב לומר שכל הופעה של חום בתינוקות עד גיל 3 חודשים מחייבת תמיד בירור אצל הרופא. במקרים אלו יש חשיבות לשיא הטמפרטורה ולכן השימוש במורידי חום מיד עם הופעתו אינו מומלץ.

בבית מרקחת כנרת קיימים מגוון מוצרים שיטפלו בחום באופן טבעי, חשוב להדגיש שוב, מדובר במקרי חום בהם לא נדרשת התערבות תרופתית דחופה:
שמן אתרי לבנדר באמבט פושר- מגיל שנה ומעלה בלבד, טבילת הפעוט באמבט מלא של מים פושרים (בשום מקרה לא קרים) אליו מוסיפים  2-3 טיפות שמן אתרי לבנדר, מוריד חום, מרגיע מתחים, ומחטא את העור ודרכי הנשימה. בבית מרקחת כנרת אנו מוכרים שמן לבנדר ממקור אורגני המומלץ לילדים.
הומיאופטיה- בבית מרקחת כנרת מתאימים מגוון הכנות הומיאופטיות בהתאמה אישית להורדת חום בתינוקות קטנים ובפעוטות. אנו נותנים שילוב של Aconitum, Belladonna, ו Chamomilla מדובר בשילוב הומיאופטי קלאסי המוריד חום, מרגיע, ומשכך דלקת וכאבים עדין ללא כל תופעות לוואי.

במקרה ומדובר בהופעה של חום גבוה מאוד, יש לתת תרופה להורדת חום על בסיס paracetamol מגיל 3 חודשים או ibuprofen מגיל חצי שנה - אין לתת את שני התכשירים במקביל. פרצטמול (אקמולי או נובימול) נותנים על פי משקל גוף כל 4 שעות ואיבופרופן (נורופן או אדויל סירופ) נותנים כל 6-8 שעות על קיבה מלאה.
למאמרים נוספים בקרו בבלוג של  בית מרקחת כנרת